Poznaj właściwości krzemu organicznego i przekonaj się, jak może wpłynąć na Twoje zdrowie, samopoczucie i wygląd. Sprawdź, w jakiej formie go przyjmować – zapoznaj się z wysokoprzyswajalnymi skoncentrowanymi formami do picia. Przeczytaj też dlaczego warto brać krzem organiczny z borem oraz krzem z chondroityną i glukozaminą.

Krzem organiczny – właściwości poprawiające stan skóry, chrząstek i kości

Krzem to pierwiastek będący składnikiem każdej żywej komórki i jest niezbędny w procesie tworzenia naszego własnego kolagenu, dzięki któremu skóra jest jędrna i sprężysta, a stawy i chrząstki wzmocnione i bardziej odporne na uszkodzenia. W przypadku kontuzji i złamań, odpowiednie stężenie krzemu we krwi przyspiesza remineralizację kości, umożliwiając wbudowanie wapnia w miejscach tworzenia się nowej masy kostnej. Jego niedobór przejawia się pod postacią zwiększonego wysychania skóry, łuszczenia się, powstawania zmarszczek, wypadania włosów. Wszelkie rany i skaleczenia na skórze goją się dłużej, wymagają większej uwagi i pielęgnacji. Częściej powstają brodawki i inne zmiany chorobowe. Przy niedoborze krzemu procesy osteoporozowe szybciej zachodzą w organizmie, kości mogą stać się bardziej podatne na złamania, a chrząstki łatwiej ulegać procesom zwyrodnieniowym.

Krzem na włosy

Kolejnym obszarem, na który wpływa krzem organiczny, jest skóra głowy. Przyjmowanie skoncentrowanych płynnych form krzemu organicznego daje efekty w postaci głębokiego odżywienia mieszków włosowych, dzięki czemu włosy rosną mocne, a zarazem elastyczne i pełne blasku. Dzieje się tak dzięki kwasowi ortokrzemowemu, który ulega stabilizacji w połączeniu z choliną i kształtuje strukturę zdrowego włosa. Krzem dodatkowo zapobiega wypadaniu i jest w stanie zatrzymać proces siwienia, a nawet… cofnąć zmiany!

Krzem na paznokcie

Kolejnym punktem wartym uwagi są paznokcie. Krzem organiczny czyni je mocnymi, odpornymi na uszkodzenia, twardymi. Odżywione krzemem paznokcie nie łamią się, nie pękają, nie rozdwajają. Szybciej również odrastają i się regenerują, co jest szczególnie istotne dla osób z delikatną płytką paznokciową oraz dla pań, które przez dłuższy czas robiły manicure hybrydowy. Ale to nie wszystko, ponieważ przyjmowanie krzemu organicznego zapobiega także infekcjom bakteryjnym, grzybiczym paznokci.

Suplementacja krzemem dawniej i dzisiaj

Dawniej dostarczenie organizmowi krzemu nie sprawiało trudności. Jego dobrymi źródłami były chociażby warzywa i owoce. Niestety wraz z rozwojem cywilizacji i eksploatacją planety gleba jałowieje, sztuczne nawozy praktycznie nie zawierają związków krzemu, a plony mają coraz mniejszą zawartość składników odżywczych. Obecność pasożytów w organizmie również przyczynia się do zmniejsza ilość krzemu w tkankach, co w połączeniu z dietą bogatą w produkty wysokoprzetworzone, zawierające duże ilości cukru oraz białej mąki dodatkowo osłabia wchłanianie krzemu. Dlatego coroczna kilkumiesięczna suplementacja odpowiednimi skoncentrowanymi preparatami krzemu organicznego stała się właściwie nieodzowna jeśli chcemy zachować swoją skórę, stawy i kości w pełni sił przez długie lata oraz realnie wesprzeć swój organizm w procesach regeneracji. Aby odczuć działanie krzemu na organizm warto przyjmować formy płynne wysokostężone (min. 2500mg/1litr) o wysokiej przyswajalości. Najlepiej przyjmować je na czczo dodając do porannej szklanki wody.

Krzem z borem oraz krzem z chondroityną i glukozaminą – na co pomagają?

Warto wspomnieć również o dwóch szczególnych preparatach bazujących na krzemie organicznym. Pierwszym z nich jest koncentrat krzemu z borem, czyli o produkt o podwójnym działaniu. Bor utrzymuje prawidłową gospodarkę hormonalną, reguluje metabolizm wapnia i magnezu, zapobiega problemom ze stawami i skurczom mięśni, zapobiega nawet niektórym nowotworom – piersi, prostaty. Krzem organiczny w płynie połączony z borem doskonale sprawdza się w profilaktyce osteoporozy, starzenia (organizmu od wewnątrz i wizualnego na zewnątrz), chorób układów krążenia oraz kostno-stawowego. Drugim szczególnym preparatem jest Arthrosil– krzem organiczny z chondroityną i glukozaminą. Jest to płynna forma wysokoatywnych składników celująca w regeneracji chrząstek stawowych, ścięgien oraz mięśni. Sprawdza się znakomicie przy dolegliwościach bólowych stawów, kręgosłupa, oraz zmianach zwyrodnieniowych w obrębie chrząstek stawowych.

Skoncentrowane, wysokoprzyswajalne preparaty z krzemem organicznym polecamy z asortymentu Glycan Group. To jedyny producent koncentratów krzemu organicznego w Polsce, wspierający produktami polską kadrę sportowców zimowych, w tym skoczków narciarskich, dla których jak wiadomo zdrowie oraz silne kości, stawy i mięśnie są kluczowe w osiąganiu wysokich wyników. Zachęcamy do obejrzenia produktów z krzemem organicznym marki Glycan w sklepie Naturiana.