Co to jest hirudoterapia? Na co działa terapia pijawkami lekarskimi? Kto może z niej skorzystać, kto zaś powinien zachować ostrożność? Zapisy na zabiegi pod numerem telefonu w zakładce Kontakt

Hirudoterapia – co to jest?

Pod egzotycznie brzmiącą nazwą „hirudoterapia” kryje się terapia pijawkami lekarskimi, czyli metoda leczenia należąca do repertuaru medycyny naturalnej, niekonwencjonalnej (warto jednak wiedzieć, że w niektórych krajach terapia pijawkami należy do medycyny konwencjonalnej). Stosowana jest od przeszło dwóch tysięcy lat. Polega na przystawieniu pijawek lekarskich do ciała pacjenta w konkretnych miejscach. Pijawki lekarskie gatunku hirudo verbana są hodowane w specjalnych laboratoriach, w sterylnych warunkach, co zapewnia pacjentowi bezpieczeństwo.

Hirudoterapia – efekty

Hirudoterapia – leczenie pijawkami – ma na celu pobudzenie ciała do samoleczenia. Efekty hirudoterapii obserwuje się w różnych aspektach zdrowotnych. Ponieważ pijawki stosowane w hirudoterapii wydzielają cenne związki biochemiczne – w tym hirudynę – doskonale sprawdzają się w funkcji naturalnego leku przeciwzakrzepowego. Substancje te rozszerzają i uszczelniają naczynia krwionośne, a dodatkowo działają antybiotycznie i przeciwhistaminowo, łagodzą ból.

Najlepsze efekty hirudoterapii – leczenia pijawkami – obserwuje się w odniesieniu do żylaków, hemoroidów, krwiaków, zakrzepów, reumatyzmu, chorób skóry, miażdżycy, alergii, zmian skórnych i trudno gojących się ran. Co istotne, leczenie pijawkami lekarskimi pomaga także na choroby i dolegliwości nieoczywiste, chociażby chorobę niedokrwienną serca i bóle serca, inne choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie, choroby płuc i oskrzeli. Pijawki w hirudoterapii mogą obniżyć cholesterol, złagodzić bóle kręgosłupa i stawów np rwę kulszową lub zespół cieśni nadgarstka, zwalczyć stany zapalne, wrzody żołądka, dwunastnicy. Są bardzo pomocne przy leczeniu szumów usznych, przewlekłych migren. Pijawki lekarskie znajdują zastosowanie nawet w terapii depresji.

Pijawki – hirudoterapia

Terapia pijawkami lekarskimi wymaga ścisłej kontroli hirudoterapeuty. Do zabiegu muszą zostać użyte pijawki konkretnego gatunku, a każdą pijawkę można przystawić tylko raz. Nie przystawia się jej ponownie nawet u tego samego pacjenta! W trakcie zabiegu hirudoterapii z reguły stosuje się od dwóch do ośmiu pijawek, choć liczbę dobiera się do pacjenta i jego wieku i choroby. Zabieg trwa nieco ponad godzinę.

Cykl terapii pijawkiami to od jednego do kilkunastu zabiegów w odstępach 4-7dni w zależności od dolegliwości pacjenta.

Hirudoterapia – przeciwwskazania

Warto pamiętać, że terapia pijawkami – jak każda inna – wiąże się z przeciwwskazaniami i niektóre osoby powinny zachować ostrożność, inne zaś nie mogą przystąpić do hirudoterapii. Pijawek lekarskich nie stosuje się wobec kobiet w ciąży, osób chorych na hemofilię, ludzi osłabionych innymi terapiami lub poważną chorobą. Terapia pijawkami lekarskimi nie jest dostępna dla osób z niskim ciśnieniem ani mających alergię na związki chemiczne wydzielane przez pijawki. Na zabieg nie wolno przyjść po wypiciu alkoholu ani przyjęciu innych środków psychoaktywnych. Dodatkowo terapia pijawkami lekarskimi nie powinna być przeprowadzana w czasie brania antykoagulantów, podczas miesiączki, w trakcie gorączki, u dzieci poniżej dziesiątego roku życia ani osób cierpiących na choroby psychiczne.

Zapisy na zabiegi pod numerem telefonu w zakładce Kontakt. Zapraszam serdecznie!