Bańki lekarskie to akcesorium znane wielu osobom z odległego dzieciństwa. Warto jednak wiedzieć, że stawianie baniek ma znacznie dłuższą tradycję, liczoną w tysiącach lat! Skąd się wywodzi? Na co pomagają bańki ogniowe? Kto skorzysta na terapii bańkami chińskimi? Odpowiedzi na te podstawowe pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Bańki chińskie – tradycja stawiania baniek

Stawianie baniek jest metodą terapeutyczną z zakresu medycyny naturalnej, niekonwencjonalnej. Największą popularnością cieszy się bańka chińska, jako iż terapia ta została rozwinięta właśnie w ramach tradycyjnej medycyny chińskiej i sięga starożytności. Potwierdzenie wykorzystywania bańki chińskiej w tak odległych czasach znajduje się chociażby w traktacie medycznym Bo Shu.

Tradycji korzystania z baniek chińskich nie należy jednak ograniczać do Chin. W starożytności stawianie baniek praktykowano także w Egipcie, Grecji. W średniowieczu bańki lekarskie wykorzystywano w Anglii. Dziś spotyka się je w kulturach żydowskiej, arabskiej, tajskiej, wietnamskiej i wielu europejskich.

Jak działają bańki ogniowe?

Tradycyjne bańki ogniowe to niewielkie szklane naczynia w kształcie – zgodnie z nazwą – bańki, w których rozpala się ogień. Stawianie baniek polega na przykładaniu ich do ciała, np. pleców, w związku z czym wewnątrz wytwarza się podciśnienie, a skóra zostaje zassana.

Na czym polega działanie baniek ogniowych? Teorii jest kilka. Popularne tłumaczenie brzmi tak, iż stawianie baniek na plecach powoduje zassanie do wewnątrz ciała wraz z krwią i częściowe zatrzymanie jej w tym miejscu. Krwinki obumierają i stają się zbędne. Organizm podejmuje działanie: namnaża białe krwinki, co wzmacnia układ odpornościowy. Świeżo wyprodukowane leukocyty mogą posłużyć do walki z właściwym problemem – infekcją, ze względu na którą sięgnęło się po bańki lecznicze.

Dla kogo jest stawianie baniek lekarskich?

Tradycyjne bańki chińskie są akcesoriami wpływającymi na układ immunologiczny w sposób naturalny. Same w sobie nie leczą organizmu, tylko pobudzają go do samoleczenia. Doskonale nadają się do kuracji przeziębienia, grypy, stanów zapalnych. Stawianie baniek na plecach może też być elementem leczenia poważnych chorób płucnych. Ponadto bańki lekarskie stawia się w celu uzyskania efektu przeciwbólowego w konkretnym miejscu. Tutaj warto zaznaczyć, że stawianie baniek na plecach to nie jedyna propozycja, a w Chinach stawia się je nawet na… czole!

Mimo zalet terapii nie wszystkie osoby mogą stosować bańki lekarskie. Nie jest to odpowiednia metoda leczenia dla osób cierpiących na choroby układu immunologicznego, zwłaszcza choroby autoimmunologiczne. Chociaż bańki ogniowe przynoszą ulgę w dolegliwościach związanych z układem oddechowym, nie powinno się ich stawiać osobom z wysoką gorączką, ponieważ bańki chińskie dodatkowo podnoszą temperaturę organizmu.