Choroby zatok dotykają ludzi w każdym wieku i pojawiają się nie tylko jesienią czy zimą, lecz przez cały rok. Dodatkowo zapalenie zatok jest chorobą, która ma tendencję do nawrotów. Efekty konwencjonalnego leczenia bywają krótkotrwałe, w efekcie coraz więcej osób poszukuje wsparcia niekonwencjonalnego, by połączyć kilka metod leczenia zatok i pokonać chorobę. Dobrym przykładem jest leczenie zatok pijawkami (hirudoterapia), które omówiliśmy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest zapalenie zatok?

Zapalenie zatok – czy to jednorazowe, czy to przewlekłe – jest stanem zapalnym błony śluzowej znajdującej się w zatokach. Podrażnienie bądź zainfekowanie tej błony powoduje obrzęk i zwiększenie wydzielania śluzu, a w rezultacie zablokowanie przewodów drenujących. Śluz zamiast spływać przez jamę nosową, gromadzi się w zatokach. Tak tworzy się środowisko korzystne dla bakterii i wirusów, które mogą się w nim namnażać. Występujący już wcześniej stan zapalny ulega nasileniu, a chory m.in. czuje ból, ma zatkany nos, doświadcza schodzenia skrzepów z zatok.

Jak leczyć zatoki?

W pierwszej kolejności, we wstępnej fazie choroby, warto zastosować działające objawowo leki na zapalenie zatok dostępne w aptece bez recepty. Korzystnie też codziennie płukać nos roztworem NaCl, również możliwym do kupienia w aptece wraz z butelką do przeprowadzania płukania. Jednocześnie warto umówić się na wizytę do lekarza, ponieważ może on stwierdzić, czy zapalenie zatok jest wirusowe, czy bakteryjne. Jeżeli winne są bakterie, konieczne może okazać się podanie antybiotyku. Ponadto inaczej podchodzi się do leczenia przewlekłego zapalenia zatok.

Pijawki na zatoki

Wsparciem konwencjonalnego leczenia zatok – zwłaszcza gdy jest to przewlekłe lub nawracające zapalenie zatok, na które nic zdaje się nie działać – może być leczenie zatok pijawkami. Opinie w tym temacie są pozytywne – hirudozwiązki wytwarzane przez pijawki w bardzo dużej liczbie po dostaniu się do krwi wykazują korzystny wpływ zdrowotny. Leczenie zatok pijawkami zmniejsza obrzęk w zatokach, działa przeciwzapalnie, poprawia odżywienie i ukrwienie narządów, a nawet zwalcza bakterie, ponieważ hirudozwiązek hialuronidazama działanie podobne do antybiotyku.

Pijawki na zatoki – gdzie postawić i jak to zrobić?

Jeżeli zdecydujesz się na pijawki na zatoki, by pozbyć się powracającego czy przewlekłego zapalenia zatok, pamiętaj, by nie przeprowadzać zabiegu samodzielnie. Udaj się do specjalisty w tym zakresie – w Jeleniej Górze i okolicach polecamy gabinet leczenia zatok pijawkami Naturiana. Pijawki na zatoki stawia się zazwyczaj na czole i wokół nosa. Zabieg trwa około godziny, podczas której pacjent leży i odpoczywa. Ponieważ pijawki wydzielają substancję przeciwbólową, ulga doświadczana jest niemal natychmiastowo. Zapraszamy do gabinetu!