Przyszło lato, nadszedł czas wakacji i coraz więcej osób zaczęło się zastanawiać, czy zdrowe opalanie na słońcu jest możliwe. Jeśli tak, to jak chronić skórę przed słońcem, by skorzystać z dobrodziejstwa promieni UVB bez jednoczesnego narażania się na zagrożenia zdrowotne?

Opalanie – zdrowe czy nie?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, czy opalanie jest zdrowe i czy warto przebywać w lecie na słońcu, czy może lepiej go unikać i wybierać cień. Na szczęście mamy dobrą wiadomość dla miłośników słońca – tak, opalanie jest zdrowe! To właśnie słońce emituje korzystne dla ludzi promieniowanie UVB, ważne do samodzielnej produkcji witaminy D w skórze. Należy jednak pamiętać, że to samo promieniowanie odpowiada m.in. za wysychanie i starzenie się skóry, a także przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry.

Jak chronić skórę przed słońcem?

Aby skorzystać z dobrodziejstwa promieni UVB, ale uniknąć negatywnych konsekwencji, należy wybrać właściwą ochronę przeciwsłoneczną. Wbrew przypuszczeniom wielu osób właściwą ochroną bynajmniej nie są kremy do opalania. W rzeczywistości kremy te utrudniają zdrowe opalanie – zaburzają naturalny, pożądany proces wytwarzania w skórze witaminy D. Mało tego, chociaż składy kremów SPF są badane w laboratoriach i zatwierdzane pod kątem bezpieczeństwa dla użytkowników, po naniesieniu na skórę i pod wpływem promieniowania słonecznego niektóre ich składniki chemiczne zmieniają się i stają się obciążające dla organizmu, co prowadzi do tzw. alergii na słońce, lub nawet rakotwórcze.

A zatem jak przygotować skórę do opalania w sposób właściwy?

Warto wiedzieć, że natura przewidziała wpływ promieniowania UVB na skórę człowieka i dlatego wyposażyła go w przeciwutleniacze neutralizujące zgubny wpływ promieniowania słonecznego na komórki. Przeciwutleniacze dostarcza się do organizmu poprzez konkretną żywność, głównie niepoddane obróbce cieplnej rośliny. Niestety w procesie magazynowania ilość przeciwutleniaczy spada, co skutkuje ich niedoborem w większości krajów Zachodu.

Aby zaplanować bezpieczne i zdrowe opalanie na słońcu, należy zatem zadać o poprawną dietę „słoneczną”. Warto włączyć do jadłospisu owoce, warzywa i inne rośliny – jedzone bez obróbki termicznej, całe wraz ze skórką, dojrzałe, najlepiej ekologiczne. Chlorella i młody jęczmień zawierają szczególnie dużą ilość przeciwutleniaczy, dlatego suplementowanie ich wiosną i latem stanowi doskonały sposób na zdrowe opalanie. Zielona żywność nie tylko chroni, ale także regeneruje skórę po opalaniu. Zamiast oparzeń można się spodziewać pięknej wakacyjnej opalenizny. Ponadto nie dochodzi do groźnych mutacji w DNA komórek.

Pamiętaj: by wesprzeć proces zdrowego opalania na słońcu, opalaj się stopniowo, z umiarem. Natomiast aby uzupełnić ochronę przed oparzeniami słonecznymi, sięgaj po naturalne preparaty do opalania.