Cierpisz na migreny? A może cierpi na nie Twoja bliska osoba? Sprawdź, w jaki sposób leczenie pijawkami, czyli przystawianie pijawek do ciała chorego, przysługuje się terapii migreny. Znajdź rozwiązanie wieloletniego problemu zdrowotnego, który przeszkadza Ci w codziennym życiu. Przekonaj się, czy terapia pijawkami jest dla Ciebie.

Co leczą pijawki? Sposób na migrenę

Na pytanie o to, co można leczyć pijawkami, odpowiedzi jest wiele. Jedną z nich stanowi wymieniona w tytule niniejszego artykułu migrena. Co ważne, wbrew przekonaniom wielu osób migrena nie oznacza zwykłego bólu głowy. Jest to przypadłość genetyczno-środowiskowa, która przejawia się szeregiem negatywnych objawów: uciążliwym bólem głowy, a także nadwrażliwością na światło, dźwięki i zapachy, mdłościami i nudnościami, wymiotami, mrowieniem kończyn, zaburzeniem mowy.

Migrenowy ból głowy jest łatwy do odróżnienia od zwykłego bólu tej części ciała. Z uwagi na intensywność utrudnia myślenie, poruszanie się, funkcjonowanie. Najczęściej odczuwa się go z jednej strony głowy – za okiem i skronią. Ból migrenowy pulsuje, a z czasem narasta.

Miejsca przystawiania pijawek w leczeniu migreny

Osoby cierpiące na migrenę nierzadko mają za sobą liczne próby leczenia: domowego, farmakologicznego, terapeutycznego. Niestety z tą przypadłością trudno wygrać. Ból migrenowy czasem znika, jednak wraca.

Nadzieję na polu terapii migreny daje leczenie pijawkami, czyli przystawianie pijawek do ciała chorego. Miejsca przystawiania pijawek to okolice szyi, obszar za małżowiną uszną, pas wzdłuż kręgosłupa, obszary przy kości guzicznej, wokół krzyża i wyrostka sutkowatego. Terapia pijawkami powinna jednak zostać potraktowana jako wsparcie podstawowego leczenia rozpisanego przez lekarza, nie zaś zastępstwo.

Hirudoterapia – efekty leczenia pijawkami migreny

Efekty terapii pijawkami przy migrenie zależne są m.in. od liczby pijawek (zaleca się 3-8 sztuk) i powtórzeń zabiegu (najlepiej umówić się wizytę 5-10 razy). Warto jednak zaznaczyć, iż rezultaty czuje się już po pierwszym przystawieniu pijawek – ból głowy staje się słabszy.

Zapisz się na leczenie pijawkami w gabinecie Naturiana.

Profilaktyka migreny: przystawianie pijawek + higiena życia

Pełna terapia pijawkami nie stanowi gwarancji trwałego wyleczenia migreny, natomiast jest w stanie zauważalnie obniżyć ból. W następującej potem profilaktyce można zapisywać się na przystawianie pijawek regularnie – zgodnie z zaleceniem specjalisty – aby podtrzymać efekty.

W ramach profilaktyki powinno się też minimalizować czynniki wyzwalające migreny. Należą do nich przemęczenie i długotrwały stres, niedostateczna ilość snu, niezaspakajane pragnienie i głód, niezdrowa dieta, przyjmowanie niektórych leków, niekorzystne warunki atmosferyczne, silne bodźce zewnętrzne, w tym intensywne aromaty, głośne dźwięki. Oczywiście migrena może pojawić się sama z siebie, jednak wyeliminowanie czynników wyzwalających znacznie obniży ryzyko jej wystąpienia.