Rwa kulszowa jest chorobą przejawiającą się jako ból w dolnej części pleców i bioder, wynikającą z uszkodzenia bądź zapalenia nerwów w tej okolicy. Poza bólem występować mogą drętwienie, mrowienie, osłabienie strefy krzyżowej. Gdy metody konwencjonalne zawodzą lub chcemy wspomóc proces leczenia, warto wypróbować naturalne leczenie rwy kulszowej hirudoterapią.

Rwa kulszowa – jak leczyć, jak diagnozować?

Wstępną, samodzielną diagnozę o rwie kulszowej można postawić na podstawie przesłanek takich jak ostry ból w okolicy krzyżowej bądź pośladkowej, drętwienie, mrowienie i uczucie sztywności w tej strefie, promieniowanie bólu wzdłuż kości krzyżowej lub uda, ograniczenie ruchomości bądź wzmożona wrażliwość w tej strefie. Do potwierdzenia diagnozy niezbędna jest wizyta u specjalisty, który może zlecić odpowiednie badania neurologiczne, np. test Tinela czy elektromiografię.

Jak leczyć rwę kulszową, kiedy zostanie potwierdzona przez specjalistę? Rwa kulszowa wymaga leczenia farmakologicznego i fizykalnego. W bólu związanym z tą chorobą pomagają niesteroidowe leki przeciwzapalne i inne leki przeciwbólowe. Natomiast fizykalne leczenie rwy kulszowej może przybrać postać terapii ciepłem/zimnem, masażu, terapii ultradźwiękami, czynnościowej bądź podciśnieniowej. Niekiedy stosuje się opaskę elastyczną. Ciężka i przewlekła rwa kulszowa może wymagać leczenia operacyjnego.

Rwa kulszowa – leczenie naturalne (przystawienie pijawek)

Doskonałym uzupełnieniem konwencjonalnego leczenia rwy kulszowej bądź jej zastępstwem w lekkich przypadkach jest leczenie naturalne rwy kulszowej poprzez przystawianie pijawek (hirudoterapię). Wszystko dlatego, że pijawki wytwarzają silne związki przeciwzapalne powodujące uśmierzenie bólu, zmniejszenie lub zanik obrzęku, oraz zwiększenie zakresu ruchu pacjenta.

Rwa kulszowa – leczenie naturalne pijawkami – garść informacji:

  • Gdzie przystawiać pijawki? Miejsca przystawiania pijawek w rwie kulszowej to strefa lędźwi – wzdłuż linii nerwu, gdzie ból jest największy.
  • Przystawianie pijawek a ich liczba. Do jednego zabiegu stosuje się 6-8 pijawek.
  • Jak się leczy rwę kulszową pijawkami? Efekty są już po pierwszym zabiegu, ale warto go powtórzyć kilkakrotnie – liczba ustalana jest indywidualnie.
  • Gdzie można leczyć rwę kulszową naturalnie w Jeleniej Górze? W gabinecie medycyny naturalnej Naturiana.

Uwaga! Naturalne leczenie rwy kulszowej pijawkami należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym, by upewnić się, że nie ma przeciwwskazań.