Krzem jako ochrona przed aluminium
Co mamy na myśli, mówiąc: aluminium? Chodzi oczywiście o popularny, choć mało poznany pierwiastek chemiczny – glin. Dlaczego warto, a nawet trzeba zestawić go z innym pierwiastkiem – krzemem organicznym? Ponieważ ich wpływ na zdrowie ludzkie jest antagonistyczny.
Glin (aluminium) a zdrowie
Czy aluminium jest szkodliwe dla zdrowia? Tak, obecnie dzięki wynikom badań wiemy, że pierwiastek glin (aluminium) jest silną neurotoksyną działającą na ludzki układ nerwowy destrukcyjnie. Szkodliwy wpływ aluminium na zdrowie wynika z wchłaniania się glinu z przewodu pokarmowego i następującej później kumulacji w tkankach. Aluminium zaczyna być szkodliwe dla zdrowia, gdy nazbiera się go za dużo. Co się wówczas może stać? Kumulacja glinu w tkance mózgowej prowadzi m.in. do zaburzeń pamięci i równowagi. Długoterminowo wiąże się z chorobami takimi jak alzheimer czy parkinson.
Gdzie występuje glin (aluminium)?
Można by odnieść wrażenie, że skoro aluminium jest szkodliwe dla zdrowia człowieka, będzie się go unikać – zwłaszcza w rzeczach mających bezpośredni kontakt z człowiekiem. Niestety tak nie jest. Destrukcyjny wpływ aluminium na zdrowie wywierany jest każdego dnia. Wszystko dlatego, że glin znajduje się w folii aluminiowej, naczyniach, garnkach, patelniach, puszkach napojów, kosmetykach, dezodorantach, lekach. Mało tego! Szkodliwy wpływ aluminium na zdrowie wywierany jest również poprzez barwniki dodawane do żywności zawierające glin. Zresztą nawet gdyby dało się unikać tych wszystkich rzeczy, pozostaje jeszcze problem wody pitnej – zanieczyszczonej z uwagi na rozwój cywilizacji różnymi toksynami, w tym glinem (aluminium).
Krzem organiczny – pierwiastek antagonistyczny wobec glinu (aluminium)
I tu pojawia się krzem organiczny, który pełni funkcję antagonistyczną wobec glinu (aluminium), dlatego tak ważne jest rozpatrywanie obu pierwiastków chemicznych razem. Skuteczność usuwania glinu (aluminium) z organizmu poprzez krzem organiczny została potwierdzona m.in badaniem Chrisa Exley’a, którego wyniki zostały opublikowane w 2006 roku. Ale to jeszcze nie wszystkie zalety krzemu! Zastosowanie kwasu krzemowego okazało się działać zapobiegawczo – przyjęcie go zmniejsza wchłanianie glinu (aluminium).
A dlaczego właśnie krzem organiczny, a nie inna postać krzemu? Ponieważ stabilizowany kwas ortokrzemowy – czyli krzem organiczny – jest najlepiej przyswajalny, więc najlepszy.
Prozdrowotne właściwości krzemu. Krzem – zastosowanie w badaniach
Organiczny krzem – pierwiastek prozdrowotny, eliminujący z organizmu glin (aluminium) i ograniczający jego wchłanianie – został przebadany przez różne osoby. Do badań wartych uwagi należą m.in.:
- badania na ludności Japonii, Okinawy i USA z 2002 roku – pozytywnie zweryfikowały prozdrowotne działanie krzemu (kwasu ortokrzemowego (OSA)) zawartego w wodzie pitnej. Wykazały związek z dobrym funkcjonowaniem układu nerwowego i większą długością życia,
- badania zawartości krzemu we włosach Polaków z lat 2008-2012 dr Krzysztofa Krupki – zostały przeprowadzone na grupie przeszło 50 tys. osób i wykazały, iż w większość Polaków cierpi na niedobór krzemu, tam zaś, gdzie krzem wykazał najniższą wartość, największą wartością odznaczał się glin (aluminium).
Suplement krzemu – metoda na niedobór krzemu
Trudno żyć we współczesnym świecie, unikając aluminium. Warto jednak ograniczać jego oddziaływanie na organizm poprzez wybieranie produktów w opakowaniach innych niż aluminiowe, stosowanie naczyń innych niż te wykonane z aluminium, a także przyjmowanie suplementu krzemu organicznego. W sklepie Naturiana znajdziesz sprawdzony krzem organiczny Glycan.